Bramki: 8' Maciej Grześkowiak, 57' Bartłomiej Górka, 68' Paweł Rydlewski
Skład: Łukasz Maćkowiak (46' Adrian Szkudlarek) - Sławomir Łopatka (63' Adam Rogowski), Bartłomiej Górka, Mikołaj Michalak (65' Łukasz Ratajczak), Marcin Siwek (63' Jakub Jarmuszkiewicz) - Mikołaj Lasek (55' Kamil Krajewski), Tomasz Nawrot (60' Dawid Lisek), Maciej Grześkowiak (58' Łukasz Przybyłek), Ariel Mrowiński (55' Łukasz Przybyłek) - Krzysztof Błędkowski (58' Mateusz Pluciński), Marcin Duchała (35' Paweł Rydlewski)
Trener: Ryszard Rybak

Opis meczu

Piękny prezent na 90-lecie

Miłą niespodziankę sprawili zawodnicy średzkiej Polonii z okazji obchodów 90-lecia naszego klubu. Święto rozpoczęło się już o godzinie 11:00.

Wtedy to zawodnicy Polonii wybiegli na boisko, aby zmierzyć się z drużyną Warty Poznań, prowadzoną przez pamiętanego w Poznaniu szkoleniowca - Bogusława Baniaka. Nasi zawodnicy na tle 1-ligowej drużyny zaprezentowali się z bardzo dobrej strony, zostawiając wiele serca i ambicji na boisku, a w dodatku przez większą część spotkania grając konsekwentnie i z polotem. Przyniosło to nadspodziewany efekt - Polonia wygrała z faworyzowaną drużyną z Poznania 3:1. Bramki dla naszego zespołu strzelili: Maciej Grześkowiak - 9 min, Bartłomiej Górka - 57 min, Paweł Rydlewski - 68 min. Dla Warty: Tomasz Bekas - 40 min.

Składy obydwu zespołów:

Polonia Środa Wielkopolska: Łukasz Maćkowiak (46' Adrian Szkudlarek) - Sławomir Łopatka (63' Adam Rogowski), Bartłomiej Górka, Mikołaj Michalak (65' Łukasz Ratajczak), Marcin Siwek (63' Jakub Jarmuszkiewicz) - Mikołaj Lasek (55' Kamil Krajewski), Tomasz Nawrot (60' Dawid Lisek), Maciej Grześkowiak (58' Łukasz Przybyłek), Ariel Mrowiński (55' Paweł Przybyłek) - Krzysztof Błędkowski, (58' Mateusz Pluciński), Marcin Duchała (35' Paweł Rydlewski)

Warta Poznań: Łukasz Radliński (72' Adrian Lis) - Paweł Ignasiński, Błażej Jankowski (72' Piotr Gułajski), Adrian Bartkowiak, Przemysław Otuszewski - Tomasz Bekas, Sebastian Przybyszewski, Tomasz Magdziarz (63' Jacek Kopaniarz), Marcin Wojciechowski - Piotr Reiss, Marcin Klatt (54' Michał Bała)

Średzcy zawodnicy rozpoczęli sobotnie spotkanie ostrożnie i z respektem dla przeciwnika. Pierwsze minuty to gra głównie w środkowej części boiska. Średzcy gracze zauważając fakt, że drużyna z Poznania nie jest tak dobrze dysponowana jak wskazuje na to liga, w której przyjdzie grać "Zielonym", zaatakowali śmielej. Bardzo aktywni byli głównie nasi skrzydłowi, którzy co pewien czas zagrażali bramce Warciarzy. Wreszcie w 9 minucie spotkania po bardzo dobrze wykonanym stałym fragmencie gry przez Ariela Mrowińskiego, Maciej Grześkowiak pewnie skierował piłkę do siatki. Na stadionie zapanowała lekka konsternacja. Nasza drużyna prowadzi z 1-ligowcem 1:0!!!.

Po strzelonej bramce wszyscy spodziewali się huraganowych ataków Warty, jednak nic takiego nie miało miejsca. Naszej drużynie z udanym skutkiem udawało się utrzymywać rywala z daleka od własnej bramki, a de facto gra obronna średzian zaczynała się już od napastników. Parę razy udało się skontrować Wartę, jednak w akcjach ofensywnych zabrakło wykończenia.

Niestety w 40 minucie spotkania niespodziewanie nastąpiło wyrównanie. Po ładnej wrzutce z prawej strony, do główki wyskoczył Tomasz Bekas i nie dał żadnych szans bramkarzowi. Do przerwy wynik już nie uległ zmianie.

W drugiej połowie meczu trener Ryszard Rybak dokonywał wielu zmian personalnych w zespole, co tylko pozytywnie wpłynęło na dyspozycje naszych zawodników. Polonia co kilka minut wyprowadzała groźne kontrataki, z których dwa zakończyły się powodzeniem.

Najpierw w zamieszaniu podbramkowym najlepiej zachował się Bartłomiej Górka, który właściwie wepchnął piłkę do bramki. 10 minut później wynik meczu ustalił Paweł Rydlewski, który otrzymał kapitalne podanie od Łukasza Przybyłka. Powracający po kontuzji Paweł w pełnym biegu wbiegł w pole karne i technicznym strzałem umieścił piłkę tuż przy lewym słupku. Polonia prowadziła dwoma bramkami i zwycięstwo stawało się coraz bliższe.

W kolejnych minutach średzianie umiejętnie się bronili, rozbijając akcje "Zielonych", a tacy doświadczeni zawodnicy jak Piotr Reiss czy Marcin Klatt, w przekroju całego spotkania nie stworzyli sobie żadnej stuprocentowej sytuacji podbramkowej. Jedynie na początku drugiej połowy Warciarze mogli wyjść na prowadzenie, ale strzał z piętnastu metrów Marcina Wojciechowskiego obronił Adrian Szkudlarek.

W przekroju całego spotkania nasza drużyna zaprezentowała się lepiej i zostawiła więcej serca na boisku. W ten sposób, zawodnicy na pewno sprawili duży prezent średzkim fanom, a także władzom naszego klubu, którzy na dzisiejsze obchody przygotowali wiele atrakcji dla licznie przybyłych kibiców.

źródło: polonia-sroda.pl [1]

Wygrana z I-ligowcem!

Polonia pokonała w meczu towarzyskim I-ligową Wartę Poznań 3-1 (1-1). Bramki dla średzian strzelili: 8' Maciej Grześkowiak, 57' Bartłomiej Górka, 68' Paweł Rydlewski.

W pierwszej połowie przewagę miała drużyna Warty, ale to Polonia groźniej atakowała. Już w 8. minucie po drugim rzucie rożnym dla średzian Bartłomiej Górka strzałem głową umieścił piłkę w bramce gości. W 15. minucie po rzucie wolnym z 20. metrów wykonywanym przez Piotra Reissa piłka minimalnie minęła bramkę średzian. Sto dwadzieścia sekund później bliski strzelania gola samobójczego był Mikołaj Lasek, który trafił w słupek. W 30. minucie boisko opuścić musiał Marcin Duchała, który rozcioł sobie łuk brwiowy. Na miejscu Marcina pojawił się Paweł Rydlewski. pięć minut przed końcem po dośrodkowaniu z rzutu wolnego, Tomasz Bekas strzałem głową doprowadził do wyrównania.

W przerwie nastąpiła tylko jedna zmiana w drużynie Polonii. Za Łukasza Maćkowiaka w bramce stanął Adrian Szkudlarek. Minutę po wznowieniu gry dobrą interwencja popisał się popularny "Adi", który obronił strzał z pola karnego. W 55. minucie trener Ryszard Rybak rozpoczął "wymianę" składu, która trwała przez kolejne 10. minut. W tym czasie z boiska zeszli prawie wszyscy zawodnicy. Pozostali tylko wcześniejsi zmiennicy i Bartłomiej Górka, który jako jedyny rozegrał całe spotkanie. W międzyczasie Polonia strzeliła drugą bramkę. W zamieszaniu w polu karnym piłkę do bramki "wepchnął" Bartłomiej Górka. W 66. minucie w sytuacji sam na sam znalazł się Paweł Rydlewski, ale zamiast strzelać podał do nadbiegającego partnera, ale ten nie zdołał ulokować piłki w bramce. Dwie minut później poloniści przypieczętowali swoją wygraną. Ponownie w oko w oko z bramkarzem stanął Paweł Rydlewski i uderzeniem w dalszy róg pokonał interweniującego golkipera. Jeszcze pięć minut przed końcem Kamil Krajewski mógł podwyższyć wynik, ale nie wykorzystał sytuacji sam na sam.

Piłkarze Polonii sprawili piękny prezent kibicom i działaczom średzkiego Klubu pokonując występującą na zapleczu ekstraklasy Wartę Poznań 3-1. Średzianie nie przestraszyli się rywala występującego trzy poziomy ligowe wyżej i zasłużenie wygrali spotkanie. Mimo iż Warta częściej utrzymywała się przy piłce to nie stwarzała sobie dogodnych sytuacji strzeleckich. Średzianie szybko kontratakowali i przeprowadzali składne akcje co przyniosło sensacyjny rezultat.

źródło: poloniasroda.ayz.pl [2]